LOCTITE 242 Threadlocker
documents
HS code:
35061000000
Technische Daten zu LOCTITE 242 Schraubensicherung
| product information | |
|---|---|
| container | 10 ml, 50 ml, 250 ml |
| Chemical basis | dimethacrylate ester |
| Application | threadlocker |
| application method | Dosing device, manual |
| Recommended for use with | Metal, Passive Metal |
| Physical properties | |
|---|---|
| Color | purple |
| Viscosity (adhesives) | Medium viscosity 500 - 5000 mPas |
| density | 1.05 |
| Breakaway torque, M10 steel nuts/bolts | 6.0 N·m |
| Continuous torque, M10 steel nuts/bolts | 4.0 N·m |
| General | |
|---|---|
| curing | anaerobic |
| strength | low |
| processing temperature | -55°C to 150°C |
Verbindliche Werte entnehmen Sie bitte dem technischen Datenblatt (TDS) im Tab "Dokumente".
Keine häufigen Fragen für dieses Produkt hinterlegt.
Ihre Frage nicht dabei?
Unser Technik-Team berät Sie persönlich bei Materialauswahl, Verarbeitungsfragen und individuellen Anforderungen — schnell und kompetent.
product specifications
| product information | |
|---|---|
| container | 10 ml or 50 ml or 250 ml |
| Chemical basis | dimethacrylate ester |
| Application | threadlocker |
| application method | Dosing device, manual |
| Recommended for use with | Metal, Passive Metal |
| Physical properties | |
|---|---|
| Color | purple |
| Viscosity (adhesives) | Medium viscosity 500 - 5000 mPas |
| density | 1.05 |
| Breakaway torque, M10 steel nuts/bolts | 6.0 N·m |
| Continuous torque, M10 steel nuts/bolts | 4.0 N·m |
| Uncategorized | |
|---|---|
| curing | anaerobic |
| strength | low |
| processing temperature | -55°C to 150°C |
| keywords | |
|---|---|
| keywords | |
Your dynamic snippet will be displayed here...
This message is displayed because you have not provided a filter or template to use.
Dokumente und Datenblätter
Sicherheitsdatenblätter (SDS) und technische Datenblätter (TDS) zum Download: