Merbenit HS60
Merbenit HS60 - Merbenit HS60 is a high-modulus, elastic adhesive with high strength. Thanks to its SMP base, it adheres to a wide variety of materials.
Merbenit HS60 - High-modulus, elastic adhesive with high strength.
Merbenit HS60 is a high-modulus, elastic adhesive with high strength. Thanks to its SMP base, it adheres to a wide variety of materials. Merbenit HS60 is approved for use in food-contact applications and in HVAC systems.
- Easy processing
- Free of solvents, isocyanates, and silicones
- Very broad range of adhesion
- Suitable for use in HVAC systems in accordance with VDI 6022
- Suitable for use in food-related applications
Merbenit HS60 - High-modulus, elastic adhesive with high strength
Merbenit HS60 is a high-modulus, elastic adhesive with high strength. Thanks to its SMP base, it adheres to a wide variety of materials. Merbenit HS60 is approved for use in food-contact applications and in HVAC systems.
product benefits
- Easy processing
- Free of solvents, isocyanates, and silicones
- Very broad range of adhesion
- Suitable for use in HVAC systems in accordance with VDI 6022
- Suitable for use in food-related applications
- Low odor
- Chemically neutral curing system
- Paint-compatible
- For powder coating and thermal painting, up to +200°C for short periods
- consistent
- Permanently elastic from -40°C to +90°C
- High mechanical strength
- Non-corrosive to surfaces
- Shock- and vibration-resistant (shock-absorbing)
- Excellent sealing properties
- Mold-resistant
Examples of use
Flexible bonding applications in the fields of metalworking, equipment and machinery manufacturing, plastics, ventilation and air conditioning, as well as automotive, railcar, vehicle, and container construction. Bonding applications in the food processing industry.
Adhesion spectrum
Suitable for use in HVAC systems in accordance with VDI 6022 Suitable for use in food-contact applications Low-odor Chemically neutral curing system Compatible with paint coatings Resistant to temperatures up to +200°C for short periods during powder and thermal coating processes Permanently elastic from -40°C to +90°C High mechanical strength Non-corrosive to surfaces Impact and vibration resistant (shock-absorbing) Very good sealing properties Mold-resistant Technical Data Chemical Basis Silane-modified polymer Curing Mechanism 1K moisture-curing Consistency Stable Processing Time Max. 10 min. Cure depth after 24 h ≥ 2.0 mm Cure depth after 48 h ≥ 3.0 mm Shore A hardness, DIN ISO 7619-1 60 Tensile strength, DIN 53504 S2* approx. 3.3 N/mm² Modulus at 100% elongation, DIN 53504 S2 * approx. 2.3 N/mm² Elongation at break, DIN 53504 S2 * approx. 250% Tensile shear strength 2.1 N/mm² Density 1.54 ± 0.05 g/cm³ Volume change, DIN EN ISO 10563 ≤ 8% Temperature resistance after curing - 40 °C to + 90 °C Processing temperature + 5 °C to + 40 °C All measurements were performed under standard conditions (23 °C and 50% relative humidity). * The data is based on measurements taken after 3 months. Application examples Flexible bonding in the fields of metal, apparatus, and mechanical engineering; plastics, ventilation, and air conditioning technology; and body, railcar, vehicle, and container construction. Bonding applications in the food processing industry. Adhesion spectrum: Suitable materials include metals, powder-coated, painted, galvanized, anodized, chromated, or hot-dip galvanized surfaces, various plastics, ceramics, stone, concrete, and wood. Due to the wide variety of different plastics and compositions, as well as materials prone to stress cracking, preliminary tests are recommended. Compatible with polystyrene (EPS/XPS).
Standards & Certifications
- ISEGA (food-related sector)
- HVAC system in accordance with VDI 6022
product specifications
| Physical properties | |
|---|---|
| Color | black or white or gray |
| density | 1.54 g/cm³ |
| Hardness (Shore A) | 60 |
| Cured layer thickness after 24 hours | ≥ 2.0 mm |
| curing technology | Moisture-curing |
| Chemical group | Silane-modified polymer |
| product information | |
|---|---|
| container | 290 ml cartridge or 600 ml pouch |
| tensile strength | approx. 3.3 N/mm² |
| Temperature range (°C) | -40 °C to +90 °C |
| consistency | Stable |
| Performance at ultimate strength | |
|---|---|
| elongation at break | approx. 250% |
| Uncategorized | |
|---|---|
| processing temperature | +5 °C to +40 °C |
| Stress at 100% elongation | approx. 2.3 N/mm² |
| change in volume | ≤ 8% |
| Number of components | 1K |
| keywords | |
|---|---|
| keywords | |