Merbenit TS40
Merbenit TS40 - Flexible, transparent adhesive for indoor use. Designed for bonding applications in construction, industry, and the home, featuring excellent sealing properties and a slight bluish sheen reminiscent of a glacier.
Merbenit TS40 - Transparent, flexible adhesive for indoor use.
Flexible, transparent adhesive for indoor use. Designed for bonding applications in construction, industry, and the home, with excellent sealing properties and a slight bluish sheen reminiscent of a glacier.
- Easy processing
- transparent, for discreet bonding
- Easy post-processing, cleaning
- Without the addition of solvents, isocyanates, silicones,
- phthalates
Internal reference:
92-TS40.KT.ML290.TR
Merbenit TS40 - Transparent, flexible adhesive for indoor use
Flexible, transparent adhesive for indoor use. Designed for bonding applications in construction, industry, and the home, with excellent sealing properties and a slight bluish sheen reminiscent of a glacier.
product benefits
- Easy processing
- transparent, for discreet bonding
- Easy post-processing, cleaning
- Without the addition of solvents, isocyanates, silicones,
- phthalates
- Wide range of adhesion
- Low odor
- Smooths out unevenness, balances tension
- Paint-compatible
Examples of use
Flexible bonding for use in metalworking, equipment manufacturing, and mechanical engineering; for bonding applications in construction or at home; and for bonding parts where a colored adhesive would be unsightly.
Adhesion spectrum
Low odor; bridges unevenness; compensates for stress; compatible with paint Technical Data Chemical Basis Silane-modified polymer Curing Mechanism 1K moisture-curing Consistency, DIN EN ISO 7390 stable, ≤ 3 mm Working time max. 5 min. Curing depth after 24 h approx. 2.5 mm Curing depth after 48 h approx. 3.5 mm Shore A hardness, DIN ISO 48-4 approx. 40 Tensile strength, DIN 53504 S2* approx. 2.6 N/mm² Modulus at 100% elongation, DIN 53504 S2 * approx. 1.2 N/mm² Elongation at break, DIN 53504 S2 * approx. 200% Density 1.07 ± 0.05 g/cm³ Volume change, DIN EN ISO 10563 ≤ 4% Temperature resistance after curing - 40 °C to + 80 °C Application temperature + 5 °C to + 40 °C All measurements were performed under standard conditions (23 °C and 50% relative humidity). * The data is based on measurements taken after 7 days. Application examples Flexible bonding in the fields of metal, apparatus, and mechanical engineering; for bonding applications in construction or at home; bonding of parts where a colored adhesive would be unsightly.
Standards & Certifications
- EMICODE EC1Plus
- Eurofins IAC Gold
- ISEGA (food-related sector)
product specifications
| Physical properties | |
|---|---|
| density | 1.07 g/cm³ |
| Hardness (Shore A) | approx. 40 |
| Cured layer thickness after 24 hours | approx. 2.5 mm |
| Color | transparent |
| curing technology | Moisture-curing |
| Chemical group | Silane-modified polymer |
| product information | |
|---|---|
| tensile strength | approx. 2.6 N/mm² |
| Temperature range (°C) | -40 °C to +80 °C |
| container | 290 ml cartridge |
| consistency | Stable, ≤ 3 mm |
| Performance at ultimate strength | |
|---|---|
| elongation at break | approx. 200% |
| Uncategorized | |
|---|---|
| processing temperature | +5 °C to +40 °C |
| Stress at 100% elongation | approx. 1.2 N/mm² |
| change in volume | ≤ 4% |
| Number of components | 1K |
| keywords | |
|---|---|
| keywords | |