Merbenit TMS32
Merbenit TMS32 - Flexible adhesive and sealant for automotive manufacturing. Very wide range of adhesion, including on plastics, and high weather resistance.
Merbenit TMS32 - Flexible adhesive and sealant for automotive manufacturing.
Elastic adhesive and sealant for automotive manufacturing. Adheres to a wide range of substrates, including plastics, and offers high weather resistance.
- Very broad range of adhesion, especially to plastics
- Permanently elastic
- Easy processing
- Without the addition of solvents, isocyanates, silicones,
- phthalates
Internal reference:
92-TMS32.KT.ML290.GS
Merbenit TMS32 - Flexible adhesive and sealant for automotive manufacturing
Elastic adhesive and sealant for automotive manufacturing. Adheres to a wide range of substrates, including plastics, and offers high weather resistance.
product benefits
- Very broad range of adhesion, especially to plastics
- Permanently elastic
- Easy processing
- Without the addition of solvents, isocyanates, silicones,
- phthalates
- Suitable for use in food-related applications
- Low odor
- Paint-compatible
- Non-corrosive to surfaces
- Shock- and vibration-resistant (shock-absorbing)
- Excellent sealing properties
Examples of use
Flexible sealing and bonding solutions for the metalworking, equipment, and mechanical engineering industries, as well as for plastics, ventilation, and HVAC technology, and for the automotive, railcar, vehicle, and container manufacturing sectors.
Adhesion spectrum
Suitable materials include metals, powder-coated, painted, galvanized, anodized, chromated, or hot-dip galvanized surfaces, various plastics, ceramics, concrete, plaster, wood, glass, painted surfaces, etc. Due to the wide variety of different plastics and their compositions, as well as materials prone to stress cracking (PC, PMMA), preliminary tests are recommended. Please also refer to the section
Standards & Certifications
- EMICODE EC1Plus
- Eurofins IAC Gold
- ISEGA (food-related sector)
product specifications
| Physical properties | |
|---|---|
| density | 1.48 g/cm³ |
| Hardness (Shore A) | approx. 34 |
| Cured layer thickness after 24 hours | approx. 2.0 mm |
| Color | graphite black |
| curing technology | Moisture-curing |
| Chemical group | Silane-modified polymer |
| product information | |
|---|---|
| tensile strength | approx. 1.6 N/mm² |
| Temperature range (°C) | -40 °C to +90 °C |
| container | 290 ml cartridge |
| consistency | Stable |
| Performance at ultimate strength | |
|---|---|
| elongation at break | approx. 500% |
| Uncategorized | |
|---|---|
| processing temperature | +5 °C to +40 °C |
| Stress at 100% elongation | approx. 0.8 N/mm² |
| change in volume | ≤ 3% |
| Number of components | 1K |
| keywords | |
|---|---|
| keywords | |