Merbenit ST40
Merbenit ST40 - Sprayable adhesive and sealant. For efficient surface bonding, protection of weld seams, long working time, non-corrosive to surfaces.
Merbenit ST40 - Sprayable adhesive and sealant.
Sprayable adhesive and sealant. For efficient surface bonding, protection of weld seams, long open time, non-corrosive to surfaces.
- Sprayable
- Long processing time
- Free of isocyanates, silicones, and phthalates
- Very broad range of adhesion
- Low odor
Internal reference:
92-ST40.KT.ML290.GR
Merbenit ST40 - Sprayable Adhesive and Sealant
Sprayable adhesive and sealant. For efficient surface bonding, protection of weld seams, long open time, non-corrosive to surfaces.
product benefits
- Sprayable
- Long processing time
- Free of isocyanates, silicones, and phthalates
- Very broad range of adhesion
- Low odor
- Paint-compatible
- Correctable
- Fills gaps and bridges cracks
- Permanently elastic
- Excellent sealing properties
- Shock- and vibration-resistant (shock-absorbing)
Examples of use
Large-area, flexible, and sealing bonding in the fields of metalworking, equipment and machinery manufacturing, plastics, ventilation, and air conditioning technology, as well as automotive body, railcar, vehicle, and container construction. The neutral-curing polymer allows for application without thermal or chemical pretreatment of the joint. Tolerance-compensating bond. Seam seals are visually identical to Plastisol seams.
Adhesion spectrum
Low odor Compatible with paint Correctable Bridges gaps and cracks Permanently elastic Excellent sealing properties Impact and vibration resistant (shock-absorbing) Technical Data Chemical Basis Silane-modified polymer Curing Mechanism 1K moisture-curing Consistency Paste-like, sprayable Working time Max. 25 min. Curing depth after 24 h approx. 2.0 mm Curing depth after 48 h approx. 3.0 mm Shore A hardness, DIN ISO 48-4 approx. 35 Tensile strength, DIN 53504 S2* approx. 2.0 N/mm² Modulus at 100% elongation, DIN 53504 S2 * approx. 1.1 N/mm² Elongation at break, DIN 53504 S2 * approx. 250% Density 1.38 ± 0.05 g/cm³ Volume change, DIN EN ISO 10563 ≤ 6% Temperature resistance after curing -40 °C to +90 °C Processing temperature +5 °C to +40 °C All measurements were performed under standard conditions (23 °C and 50% relative humidity). * The data is based on measurements taken after 3 months. Application examples Large-area, flexible, and sealing bonding in the fields of metal, apparatus, and mechanical engineering; plastics, ventilation, and air conditioning technology; and bodywork, railcar, vehicle, and container construction. The neutral-curing polymer allows for application without thermal or chemical pretreatment of the joint. Tolerance-compensating bond. Seam seals are visually identical to plastisol seams. Adhesion spectrum Suitable materials include metals, powder-coated, painted, galvanized, anodized, chromated, or hot-dip galvanized surfaces, various plastics, ceramics, concrete, plaster, wood, glass, painted surfaces, etc. Due to the wide variety of different plastics and their compositions, as well as materials prone to stress cracking (PC, PMMA), preliminary tests are recommended. Please also refer to the section
product specifications
| Physical properties | |
|---|---|
| density | 1.38 g/cm³ |
| Hardness (Shore A) | approx. 35 |
| Cured layer thickness after 24 hours | approx. 2.0 mm |
| Color | gray |
| curing technology | Moisture-curing |
| Chemical group | Silane-modified polymer |
| product information | |
|---|---|
| tensile strength | approx. 2.0 N/mm² |
| Temperature range (°C) | -40 °C to +90 °C |
| container | 290 ml cartridge |
| consistency | Paste-like, sprayable |
| Performance at ultimate strength | |
|---|---|
| elongation at break | approx. 250% |
| Uncategorized | |
|---|---|
| processing temperature | +5 °C to +40 °C |
| Stress at 100% elongation | approx. 1.1 N/mm² |
| change in volume | ≤ 6% |
| Number of components | 1K |
| keywords | |
|---|---|
| keywords | |